Jäsenkirje, helmikuu 2017

Jäsenkirje, helmikuu 2017

Näin on vuosi pyörähtänyt mukavasti käyntiin ja onnistuneen Jorma Tenovuon luontokuvaillan jälkeen jatketaan vuotta vakio-ohjelmalla.

Tervetuloa vuoden toiseen jäsentapaamiseen torstaina 2.2.2017 klo 18 alkaen. Kokoontuminen on Uotilan Sinisellä koululla (Tuomistontie 1, 26510 Rauma ).

Tervetuloa myös studiovuorolle 18.2.2017 klo 13 – 17. Kokoontumispaikkana on vanha ja tuttu Kellariteatteri, johon käynti Pallerokujan päästä. 18.2.  paikalla hallituksen Pariisin vahvistus ja studiokuvavirtuoosi Petri, joten silloin hyvät mahdollisuudet saada vinkkejä ja opastusta studiokuvaamisen saloihin!

Helmikuun jäsentapaamisen ohjelmaa

Seuran jäsen ja jääkiekko-, salibandy-, musiikki- ja taitava monitoimikuvaaja Elmeri Elo on lupautunut kertomaan bändi ja festarikuvauksesta omien kuvaesimerkkien avulla. Elmeri on viettänyt satoja tunteja kuvaten urheiluhalleilla sekä baareissa ja festareilla. Elmeriltä voi kysellä vinkkejä näistä aihealueista, hänellä on varmasti antaa loistavia vinkkejä, jos näitä aihealueita haluaa lähteä joskus kokeilemaan. Jarin kuvakauppa ja Rauman Salba tarjoavat 5.2. mahdollisuutta päästä kuvaamaan salibandyliigan ottelua Raumalla. Elmeri osaa kertoa myös tästä mahdollisuudesta enemmän kiinnostuneille.

Mikko Vapanen pitää lyhyen briiffauksen FIAP-kilpailuihin osallistumisesta ja kilpailukuvia koskevista säännöistä. Samalla kerrataan myös seuran omiin kuvakilpailuihin ja Suomessa valokuvaseuroille kattojärjestönä toimivan Suomen Kameraseurojen Liiton kilpailuihin osallistumista.

Katsotaan kuvakilpailukuvat, joiden aiheena ”talvi”. Kuvien lähetys osoitteeseen rkskuvat(at)gmail.com viimeistään tiistaina 31.1.2017. Kuvien nimestä tulee selvitä teeman sekä kuvaajan nimi. Kuvan pisin sivu saa olla max 1500 pikseliä. Kuvien on oltava jpg-muodossa.

Vuoden kuvaaja 2017 -kilpailun säännöt ja osallistuminen

Rauman Kameraseuran omaa Vuoden kuvaaja -titteliä varten pisteitä voi kerätä osallistumalla vuoden aikana neljään teemakilpailuun RKs:n jäsentapaamisissa, Suomen Kameraseurojen Liiton vuosi- (keväällä) ja/tai teemanäyttelyyn (syksyllä) sekä osallistumalla Rauman Kameraseuran omaan Vuosikilpailuun (vuoden lopussa), johon lähetetyt kuvat toinen kameraseura arvioi.

Rauman Kameraseuran kuvakilpailuihin osallistumisen tämän hetkiset tarkemmat säännöt löytyvät osoitteesta http://raumankameraseura.net/?p=4624.

Jäsentapaamisissa käytäviin teemakilpailuihin voi osallistua yhdellä kuvalla per jäsen. Teemakilpailujen kuvat arvioidaan koko jäsentapaamiseen osallistuvalla porukalla suljetulla lippuäänestyksellä siten, että jokainen antaa pisteitä kolmelle kuvalle 3 p, 2 p ja 1 p. Vaihtoehtoisesti arviointi voi tapahtua myös jäsentapaamiseen saapuneen vieraan/vierailijoiden toimesta.

Teemakilpailuihin kuvat lähetetään sähköpostilla. Kuvien lähetysosoite on rkskuvat(at)gmail.com. Kuvien nimestä tulee selvitä teeman sekä kuvaajan nimi. Kuvan pisin sivu saa olla max 1 500 pikseliä. Kuvien on oltava jpg-muodossa.

Helmikuu ”Talvi”

Aihetta talvi voi käsitellä monella eri tapaa. Onko talvi pumpulinpehmoista lunta ja liikkumisen riemua, pimeyttä ja tähtitaivasta vai masentavaa harmautta? Talvi voi olla myös vetäytymistä takkatulen eteen villasukat jalassa, kiireistä aikaa töissä ja harrastuksissa. Talvi on pitkä aika Suomen oloissa, joten varmasti tästä aiheesta löytyy myös yllättäviä näkökulmia!

Huhtikuu ”Minun kaupunkini/Minun Raumani”

Aiheena on minun kaupunkini/minun Raumani. Aihetta inspiroi Rauman 575. juhlavuosi, jota juhlitaan Rauma-päivänä 17.4.2017. Voit osallistua myös muista kaupungeista otetuilla kuvilla, jos sinulla ei ole mahdollisuutta päästä Raumaa kuvailemaan. Millaisena koet Rauman? Onko Rauma sinulle jääkiekkoa, merellisyyttä? Mitä Rauma juuri sinulle merkitsee?

Syyskuu ”Elämää 2000-luvun Suomessa”

Aihe on sama kuin Suomen Kameraseurojen Liitto Ry:n Teemanäyttelyssä. Avaralla teemalla pyritään innostamaan Rauman Kameraseuran ja SKsL:n jäsenistöä näyttelyyn, joka laajasti ja monipuolisesti heijastelee kypsän, kehittyneen ja kehittyvän valtion ja sen kansalaisten elämää, arkea ja juhlaa, työtä ja vapaa-aikaa, iloja mutta miksei surujakin.

Marraskuu ”Sininen ja valkoinen”

Aihetta on inspiroinut Suomen 100-vuotisjuhlat. Sininen ja valkoinen voivat liittyä Suomeen, Suomen lippuun, suomalaisuuteen. Tästä aiheesta voi löytyä myös yllättäviä näkökulmia. Mitä suomalaisuus ja nämä värit merkitsevät sinulle? Nyt voit päästää valloilleen oman kansallisuusidentiteetin merkityksen pohdinnan kuvien kautta.

Ohjelmarunko 2017

Tammikuu
12.1.2017 Jäsentapaaminen
21.1.2017 Studiovuoro
26.1.2017 Luontokuvailta klo 18
Helmikuu
2.2.2017 Jäsentapaaminen seuran kuvakilpailu teemalla ”Talvi”
18.2.2017 Studiovuoro
Maaliskuu
2.3.2017 Jäsentapaaminen
11.3.2017 Studiovuoro
18.3.2017 Kuva- ja kameramessut Helsingissä
25-26.3.2017 Nils Nymanin vetämä Photoshop kurssi (ilmainen jäsenille)
Huhtikuu
6.4.2017 Jäsentapaaminen seuran kuvakilpailu teemalla ”Minun Raumani, minun kaupunkini”
Toukokuu
4.5.2017 Jäsentapaaminen
20.5.2017 Studiovuoro
Kesäkuu
16-19.6.2017 Vierailu Viroon, alustava
Syyskuu
7.9.2017 Jäsentapaaminen, seuran kuvakilpailu teemalla ”Elämää 2000-luvun Suomessa” (sama kuin SKsL:n teema näyttelyssä)
23.9.2017 Studiovuoro
Lokakuu
5.10.2017 Jäsentapaaminen
21.10.2017 Studiovuoro
Scot Kelby kuvakävely?
Marraskuu
2.11.2017 Jäsentapaaminen, seuran kuvakilpailu teemalla ”Sininen ja valkoinen”
18.11.2017 Studiovuoro
Joulukuu
7.12.2017 Jäsentapaaminen
16.12.2017 Studiovuoro

Eikä siinä vielä kaikki, lisää ohjelmaa luvassa vuoden mittaan!

Jäsenmaksutiedot 2017

Ohessa vuoden 2017 jäsenmaksutiedot. Muistakaa maksaessanne merkitä viesti-kohtaan ”Jäsenmaksu, Jäsenen tai jäsenten nimi”, jotta maksujen tarkistaminen sujuisi mahdollisimman luannikkaasti. Kiitos. Jäsenmaksun määrä: Aikuisjäsen: 25eur Nuorisojäsen: 13eur (alle 18v) Kannatusjäsenmaksu: 40eur Yrityksen kannatusjäsenmaksu 200eur Tilitiedot: Saaja: Rauman Kameraseura ry Tilinro: Eurajoen SP 445023-268185 (IBAN: FI51 4450 2320 0681 85) Eräpäivä: 28.02.2017 Jäsenmaksun suorittaneet ja kameraseuran jäsenkortin jo omaavat, saavat maaliskuun jäsentapaamisessa korttiinsa uuden vuositarran. Jos yhteystietoihin on tullut jotain muutoksia vuoden ilmoitathan ne sähköpostilla osoitteeseen jasenrks(at)gmail.com .

Tiedonjyväsiä

Rauma-päivänä 17.4.2017 on suunniteltuna ohjelmaa Rauman Kameraseuran ja pitsitaiteilija Tarmo Thornströmin yhteistyönä. Seuraile tiedotusta, niin selviää millaista.

Kesäkuussa tehdään perinteinen kesäreissu Viroon. Ilmoittautuneita jo nyt kymmenen, jos haluat mukaan, ole nopea. Lisätietoa retkestä annetaan jäsenillassa torstaina 2.2.2017 Uotilan Sinisellä Koululla.

Jos olet aikeissa lähteä Kuva- ja Kameramessuille, ilmoittaudu osoitteeseen raumanksinfo(at)gmail.com. Mietitään yhteis- tai kimppakyytejä.

Nils Nymanin vetämä Photoshop-kurssi 25 – 26.3.2017 klo 10 – 15. Kurssi on ilmainen RKs:n jäsenille, muille kurssi maksaa 25 euroa. Kurssilla käsitellään perusasioita kuvien muokkauksesta sekä kurssilaisten tason mukaan voidaan painottaa kurssia myös pidemmälle menevään kuvankäsittelyyn. Ilmoittautuminen kurssille 15.3.2017 mennessä raumanksinfo(at)gmail.com.

Terveisin,

Teemu, Petri, Sanna, Janne ja Christopher