Jäsenkirje, lokakuu 2017

Tervetuloa lokakuun jäsentapaamiseen torstaina 5.10.2017 klo 18 alkaen. Kokoontuminen Uotilan Sinisellä koululla (Tuomistontie 1, Rauma).

Tervetuloa myös studiovuorolle lokakuussa 21.10.2017 klo 13-17. Kokoontumispaikkana on vanha ja tuttu Kellariteatteri, johon käynti Pallerokujan päästä.

Lokakuun jäsentapaamisen ohjelmaa

Lokakuun jäsentapaamisessa puhutaan yökuvaamisesta, siitä miten retkelle valmistaudutaan, mitä kuvia ottaessa on otettava huomioon ja puhutaan myös kuvien jälkikäsittelystä. Esitellään myös Rauman lähimaastossa olevia hyviä kuvauspaikkoja ja suunnitellaan Kameraseuran yökuvausretkeä.

Jäsenet voivat ottaa mukaan omia kuviaan max 5 kuvaa, ja kuvista on mahdollista saada palautetta, mikä toimii ja mitä niissä voisi mahdollisesti parantaa.

Tarjolla kuukausitapaamisessa myös normaaliin tapaan kaffet ja hyvällist.

Lokakuun studiovuoro

Lokakuussa studiovuoro on 21.10 klo 13-17. Teemana on tanssi, ja paikalla on malleina kaksi Turun seudun tanssioppilaitoksen oppilasta. Molemmat ovat harrastaneet tanssia monipuolisesti. Toisella on vaatetuksena klassinen tutu ja kärkitossut ja toisella modernimpaan tanssiin sopiva vaatetus.

Ideoita kuvauksiin voi käydä Pinterestissä katsomassa esimerkiksi ”Sanna Kinnunen (Kinnunen1437)/ dance photoshoot”

Marraskuun jäsentapaamiseen ohjelmaa

Marraskuussa Virossa käyneet esittelevät kuvia. Virossa mukana kesällä 2017 olleet, valmistautukaa marraskuun kokoukseen keräämällä 20 parasta kuvaanne mukaan muistitikulle kokoukseen.

Ohjelmarunko 2017 muistutukseksi

Lokakuu

5.10.2017 Jäsentapaaminen

21.10.2017 Studiovuoro

Scot Kelby kuvakävely?

Marraskuu

2.11.2017 Jäsentapaaminen, seuran kuvakilpailu teemalla ”Sininen ja valkoinen”

18.11.2017 Studiovuoro

Joulukuu

7.12.2017 Jäsentapaaminen

16.12.2017 Studiovuoro

Tiedonjyväsiä

80-vuotisjuhlavuosi lähestyy! Laittakaahan itsellenne ylös 3.3.2018, silloin juhlitaan Rauman Kameraseuraa seuralaisten kanssa. Maaliskuussa on myös seuran näyttely kirjastossa, ja myöhemmin syksyllä Raumalle tulee Suomen Kameraseurojen Liiton näyttely ”Elämää 2000-luvun Suomessa”.

Tarvitaan kipeästi lisää tekijöitä juhlien ja näyttelyn järjestämiseen! Pienetkin avut auttavat! Ota yhteyttä sannaan 050-407 9176, niin keskustellaan, missä voisit olla avuksi juhlajärjestelyissä/juhlapäivänä

Terveisin,

Teemu, Petri, Sanna, Janne ja Christopher